X

Zapisz się do naszego newslettera, a pierwszy skorzystasz z wyjątkowych ofert

[ -> Zapisz sie

Jak wybrać elektryczną szczoteczkę do zębów w 3 krokach?

2017-11-09

 

Aż co trzeci Polak źle myje zęby! Wina leży nie tylko w niewłaściwych ruchach, ale też źle dobranej szczoteczce do zębów. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie, a jeśli tak – jak najszybciej to zmień. Nieodpowiednia szczoteczka nie tylko niedokładnie czyści powierzchnię zębów, ale też niszczy szkliwo i dziąsła.

Na szczęście świadomość w kwestii higieny jamy ustnej stale rośnie i niemal każdy wie już, że najlepszym wyborem, zarówno dla dorosłego, jak i dziecka, jest elektryczna szczoteczka do zębów. Niestety wybór szczoteczki elektrycznej przysparza nam wciąż sporo kłopotów. Podobnie, jak w przypadku pasty do zębów, szczoteczkę elektryczną należy dostosować do indywidualnych potrzeb, do konkretnego typu zębów i stanu zdrowia naszych dziąseł. 

 

Szczoteczka elektryczna – zalety

Szczotkowanie zębów za pomocą elektrycznej szczoteczki jest o wiele wygodniejsze i szybsze niż przy użyciu zwykłej, manualnej szczoteczki. Szczoteczka elektryczna jest bardzo prosta w obsłudze i pozwala na dokładniejsze czyszczenie, ponieważ wykonuje znacznie więcej ruchów czyszczących od szczoteczki manualnej. Klasyczny model szczoteczek elektrycznych Braun – Vitality, wykonuje 7600 ruchów czyszczących na minutę, dla porównania – zwykłą, manualną szczoteczką możemy wykonać ich zaledwie 600. 

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną w 3 krokach?

Wybierając swoją pierwszą szczoteczkę elektryczną do zębów, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

1. Potrzeby

Każdy z nas ma inne potrzeby związane z pielęgnacją jamy ustnej. Zmagamy się z różnymi problemami, takimi jak nadwrażliwość, zapalenia dziąseł, krwawienie, skłonność do podrażnień, kamień nazębny itp. Dlatego w pierwszej kolejności dostosujmy rodzaj szczoteczki do naszych indywidualnych potrzeb. Zwróćmy uwagę na prędkość i rodzaj wykonywanych przez szczoteczkę ruchów. Jeśli zależy nam na pozbyciu się płytki nazębnej i dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, najlepszym wyborem będzie połączenie ruchów oscylacyjnych, rotacyjnych i pulsacyjnych. Do usuwania przebarwień świetnie nadaje się szczoteczka BRAUN ORAL-B D-12 3D White z końcówką 3DWhite (zobacz: BRAUN ORAL-B D-12 3D White). Jeśli zależy Ci na delikatnym masowaniu dziąseł wybierz dobry irygator, który wykorzystuje strumienie wody z mikropęcherzykami (zobacz: Irygator BRAUN Oral-B Professional Care OxyJet MD 20). Zwróć też uwagę na kształt końcówki szczotkującej. Jeśli wybieramy szczoteczkę dla dzieci, warto zwrócić uwagę również na wzór i kolo ystykę urządzenia – ulubiona postać z bajki na szczoteczce na pewno zachęci malucha do codziennego dbania o żeby (zobacz: Szczoteczka BRAUN ORAL-B D2 ). 

 

2. Praktyczność

Dobrze dobrana szczoteczka elektryczna powinna leżeć idealnie w naszej dłoni, dlatego jej rozmiar nie powinien być za duży. Pewny chwyt zapewnią gumowe elementy umieszone na rękojeści. Praktycznym elementem każdej szczoteczki elektrycznej są wskaźniki, w tym: wskaźnik poziomu baterii, trybu szczotkowania i naładowania baterii. Niektóre szczoteczki mają także czujnik siły nacisku, dzięki czemu możemy kontrolować to, jak mocno przyciskamy szczoteczkę do szkliwa zębów (zobacz: Szczoteczka BRAUN Oral-B OC20 Professional Care Oxyjet + 3000 elektryczna szczoteczka z irygatorem Oral-B).

 

3. Budżet

Na koniec zastanówmy się, ile pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na szczoteczkę i na jaki roczny koszt eksploatacji jesteśmy przygotowani (sprawdźmy w tym celu ceny wymiennych końcówek). Najlepszym wyborem są szczoteczki o zróżnicowanych programach, łączące różne tryby pracy. Jeśli jednak nie mamy żadnych problemów związanych z jamą ustną i nie potrzebujemy zaawansowanego modelu szczoteczki, możemy zdecydować się na tańszą opcję, jak np. BRAUN D-12 Vitality Precision Clean, która posiada tylko jeden tryb pracy, ale precyzyjnie czyści zęby, wykonując 7600 obrotów na minutę. 

Czytaj też:

Czy szczoteczka elektryczna jest rzeczywiście lepsza niż tradycyjna?

Szczoteczka z irygatorem: czy irygator jest lepszy niż nić dentystyczna?

Szczoteczka elektryczna lub soniczna – czy warto?