X

Zapisz się do naszego newslettera, a pierwszy skorzystasz z wyjątkowych ofert

[ -> Zapisz sie

Jaki telewizor wybrać? Nowe technologie w TV

2017-10-17


Jaki telewizor wybrać? Nowe technologie w TV

Czy wiesz, że większość Polaków, kupując nowy telewizor, kieruje się głównie jego… wielkością? Niestety często okazuje się, że wybrany w ten sposób sprzęt nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Jaki telewizor wybrać w 2018 roku? Poniżej prezentujemy najnowsze trendy i technologie, które zawojują rynek w najbliższym czasie.

Zachwycają jakością obrazu, zadziwiają technologiami, stają się coraz większe, smuklejsze i bardziej funkcjonalne. To dlatego wybór nowego telewizora może okazać się trudny. Poniżej garść najlepszych porad, dzięki którym znajdziesz ten idealny mdel. 
 
Full HD czy UHD? Jaki telewizor wybrać?

Full HD (1920 × 1080 px) jest typowy dla telewizorów ze średniej półki. Gwarantuje wysoką jakość i sprawdzi się, jeśli TV posłuży Ci głównie do oglądania telewizji i filmów. Ultra HD (3840 × 2160 px), potocznie nazywany telewizorem 4K, to najwyższa jakość obrazu. Zapewnia wysoką prędkość odtwarzania, wymaga też mniejszego oddalenia od ekranu, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych pomieszczeniach. 
 
Nieprzekłamane kolory

Czy wiesz, że wciąż wiele nowoczesnych telewizorów przekłamuje kolory, jeśli nie patrzymy na ekran pod odpowiednim kątem? Największe marki próbują walczyć z tym defektem. Telewizory LG mogą pochwalić się bardzo wysokimi kątami widzenia i brakiem zniekształceń, dlatego LG Super UHD uznawany jest za najlepszy model telewizora w Europie i został wyróżniony nagrodą EISA 2017-2018. Marka LG przez wielu uznawana jest za lidera w tej kwestii (zobacz: Telewizor LG 75UH780V
 
 
 
Design

Producenci telewizorów od lat prześcigają się w oryginalnym wzornictwie. Nowoczesne modele mają grubość zaledwie 2,5 mm i przyklejają się do ściany dzięki magnetycznym mocowaniom. Na sklepowych półkach znajdziemy też modele z zakrzywioną matrycą (curved), która jest lepiej dopasowana do ludzkiego pola widzenia, sprawia, że obraz jest bardziej szczegółowy i ma większą głębię (zobacz: telewizor SAMSUNG Full HD Smart TV K6300). Model curved świetnie nadaje się do oglądania filmów lub grania we dwoje. 
 
 
 
LCD, LED, QLED, OLED?

Różnica między telewizorem LED a LCD ogranicza się głównie do sposobu podświetlania matrycy (LED – diody LED, LCD – świetlówki CCFL). Dlatego nazwa „telewizor LED” jest umowna – to po prostu TV z ekranem LCD i podświetleniem LED. Na rynku trwa wyścig pomiędzy dalszym udoskonalaniem LCD LED (QLED), a matrycami OLED, które wykorzystują diody organiczne, odpowiadające za generowanie pikseli. Zaletą ekranów OLED jest bardzo głęboka czerń, doskonały kontrast i kąty widzenia. Ekrany te są również bardzo cienkie i pobierają mało prądu. Telewizory OLED to zdecydowanie przyszłość tej branży. 
 
Smart TV i Android TV

Telewizor wyposażony w funkcję Smart jest multimedialnym centrum rozrywki. Pozwala na szybkie i łatwe oglądanie filmów, korzystanie z serwisów VOD, słuchanie muzyki dzięki Spotify czy przeglądanie Internetu. Smart TV to także wygodna obsługa za pomocą gestów i głosu oraz personalizacja wyświetlanych treści (zobacz: Smart TV – co to takiego?). Niektóre modele telewizorów działają w oparciu o Android TV (podobny do systemu Android w naszych smartfonach). Android TV to świetny wybór jeśli zależy nam na dużej ilości dostępnych aplikacji oraz możliwości grania w gry. 
 
 
 
Nowe technologie w TV

Z roku na rok zmienia się jakość i funkcjonalność telewizorów. Bardzo prawdopodobne, że niebawem na rynku zobaczymy pierwsze ekrany 8K o przekątnej 65 cali. Zmieni się design telewizorów, a to, co na nich oglądamy, będzie jeszcze bardziej spersonalizowane. Jeśli szukasz nowego telewizora i interesują Cię najwyższe parametry obrazu, lepiej postawić na rynkową nowość. Pamiętaj jednak, że w sklepach znajdziemy wiele starszych modeli w atrakcyjnej cenie (np. Samsung SUHD), które wciąż są na bardzo wysokim poziomie (zobacz: Telewizor SAMSUNG UE65KS7000). 

Czytaj też:

Poradnik dla posiadacza PlayStation 4: 4 najczęstsze problemy i rozwiązania

5 najlepszych filmów dla fana nowych technologii

Jak prawidłowo rozstawić w mieszkaniu kino domowe?

Czy joypad ma wpływ na jakość gry?