X

Zapisz się do naszego newslettera, a pierwszy skorzystasz z wyjątkowych ofert

[ -> Zapisz sie

Na co zwrócić uwagę kupując okap kuchenny?

2017-10-31


Myślałam, że w kwestii AGD nic mnie już nie zaskoczy. A jednak. Dwa miesiące temu, remontując kuchnię, stanęłam przed koniecznością wyboru okapu. „Nic trudnego!” – pomyślałam, przeczytawszy uprzednio kilka internetowych poradników. Nie wiedziałam jeszcze, jakie wyzwanie mnie czeka. 

Wszyscy wiemy, że okap odpowiada za wentylację pomieszczenia i neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Pomaga zachować w czystości ściany, meble i inne sprzęty kuchenne, eliminując tłusty osad i zapach przygotowywanych potraw. Ale jak wybrać najlepszy, czym kierować przy zakupie, o co zapytać sprzedawcę? W moim przypadku konieczny był okap przeznaczony do kuchni otwartej, cichy, wydajny i zamontowany na wyspie. Ale co to znaczy, że okap jest cichy? Jak dobrać jego moc? Które filtry działają najskuteczniej i jak najszybciej obliczyć wydajność okapu? Z tymi wszystkim pytaniami musiałam zmierzyć w kolejnych tygodniach. Dzisiaj o okapach kuchennych wiem już prawie wszystko. Jeśli sam stoisz przed wyborem najlepszego modelu dla siebie, przeczytaj mój krótki poradnik.

 

Okapy mogą działać w dwóch trybach: jako wyciąg (powietrze po przefiltrowaniu usuwane jest przez komin) i jako pochłaniacz (powietrze po przefiltrowaniu wraca do kuchni). Do wyboru mamy kilka typów okapów: podszafkowe, kominowe, wyspowe, teleskopowe… Jednak niezależnie od tego, na który się zdecydujemy, jest kilka podstawowych kwestii, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. 

Wydajność okapu

Wydajność okapu określa, jaką ilość powietrza urządzenie może oczyścić w danym czasie. Podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Okap powinien przefiltrowywać powietrze od 6 do 12 razy w ciągu jednej godziny. By obliczyć wymaganą wydajność okapu dla konkretnego pomieszczenia, należy: 

1. pomnożyć ze sobą powierzchnię i wysokość kuchni
2. otrzymany wynik pomnożyć razy 6 (w ten sposób otrzymamy wydajność minimalną)
3. … i razy 12 (w ten sposób otrzymamy wydajność maksymalną).

Do niewielkiej kuchni zamkniętej wystarczy wydajność 180 m³/h, kuchnia otwarta (tak, jak w moim przypadku) wymagała okapu o wydajności kilkuset m³/h. Z własnego doświadczenia doradzam, aby maksymalna wydajność urządzenia była wyższa o ok. 25% od wydajności zalecanej dla danego pomieszczenia.

Filtry

Filtry dzielimy na dwie grupy: filtry tłuszczowe oraz filtry węglowe. Filtry tłuszczowe mają absorbować tłuszcz, zapobiegając jego osadzaniu się na meblach i jednocześnie utrzymywać urządzenie w dobrym stanie technicznym. Filtr tłuszczowy może być wykonany z różnych materiałów, najczęściej spotykamy filtry fizelinowe (wymieniane zwykle co kilka miesięcy) oraz bardziej nowoczesne – metalowe (stalowe lub aluminiowe – można je czyścić, a dzięki temu używać wielokrotnie). Filtry węglowe mają za zadanie neutralizować zapachy i są szczególnie istotne jeśli nasz okap ma pracować w kuchni zamkniętej. Niektóre z nich nadają się do użytku zaledwie przez kilka miesięcy, inne świetnie sprawdzają się nawet przez rok. Do własnej kuchni wybrałam nowoczesny okap wyposażony w kilka rodzajów filtrów, a także praktyczny sensor zużycia filtrów, dzięki któremu mogę kontrolować ich stan zużycia. 

 

Głośność

Głośność okapu była szczególnie ważna w moim przypadku, ponieważ miał on być zamontowany w kuchni otwartej na salon. Nie chciałam, by przeszkadzał podczas rozmów czy oglądania telewizji. W sieci znajdziemy informacje, że głośność okapu nie powinna przekraczać 65 dB, jednak na podstawie własnych doświadczeń stwierdzam, że mało uciążliwy okap wytwarza dźwięk poniżej 55 dB. Sprzęt pracuje najgłośniej, gdy wydajność jest maksymalna, dlatego przed zakupem należy sprawdzić, czy wartość podana przez producenta dotyczy pracy na najwyższych obrotach. Ja wybrałam okap wyspowy marki Franke (zobacz: Okap FRANKE FPL 457), który posiada funkcję ciągłej wentylacji, jest cichy, bardzo wydajny i nowoczesnym designem świetnie wpisuje się w stylistykę mojej kuchni. A Ty? 

 

Czytaj też:

Jak oszczędzać prąd w kuchni?

Jak oszczędzić na zakupach dużego AGD?

Czy do kuchenek indukcyjnych są potrzebne specjalne garnki?

5 porad na udane wypieki oraz 2 przepisy na ciasta świąteczne