X

Zapisz się do naszego newslettera, a pierwszy skorzystasz z wyjątkowych ofert

[ -> Zapisz sie

Odetchnij z ulgą: 5 sposobów na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu.

2017-10-09


Każdego roku zabija w naszym kraju 50 000 osób. To kilkanaście razy więcej niż ginie w wypadkach samochodowych! Smog to prawdziwa zmora współczesności, zwłaszcza naszej, polskiej. Oczyszczanie powietrza w domu jest już koniecznością i na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze z całej Unii Europejskiej. Udowodniono, że w ciągu godziny wdychamy aż 50 bilionów cząsteczek zanieczyszczeń. Smog przedostaje się do naszych domów i miejsc pracy. Powoduje nowotwory, astmę, zawały, zatory, zapalenie oskrzeli, uszkadza układ nerwowy… Nie tylko władze miast powinny zająć się tym problemem. Sami również możemy (i powinniśmy!) dbać o jakość powietrza, którym oddycha nasza rodzina. By wygrać ze smogiem nie wystarczy niestety regularne wycieranie kurzu z mebli. Poniżej 5 sposobów na mądre oczyszczanie powietrza w mieszkaniu.  
 
 
1. Kup kwiaty

Rośliny to najbardziej naturalny sposób na oczyszczanie powietrza. Naukowcy podkreślają, że na 10 m² mieszkania powinna przypadać co najmniej jedna roślina, by wyraźnie zmniejszyć stężenie toksycznych substancji. Rośliny nie tylko dostarczają nam tlenu, ale też skutecznie wyłapują kurz i pochłaniają szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, benzen znajdujące się w dymie tytoniowym czy aceton i trójchloroetylen – wydzielany przez telewizor i monitor. Najskuteczniej oczyszczą powietrze rośliny cieniolubne (patrz: infografika). 

Ciekawostka: Aby rośliny mogły skutecznie wyłapywać toksyny, należy zadbać o przepływ powietrza przez glebę.
 
2. Kontroluj wilgotność i temperaturę

Masz częste migreny? Jesteś przemęczony? Bolą Cię stawy? Masz trudności w oddychaniu? Za Twoje złe samopoczucie może odpowiadać nieodpowiednia wilgotność lub temperatura panująca w domu. Pamiętaj, że bakterie, wirusy i roztocza najszybciej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Aby nie dopuścić do ich namnożenia, zachowaj temperaturę oscylującą w granicach 18-22°C i wilgotność powietrza, rekomendowaną przez lekarzy, tj. od 40 do 60%. O ile niską wilgotność łatwo podnieść odpowiednim nawilżaniem powietrza (np. za sprawą roślin doniczkowych), to zmniejszenie jej nie jest łatwe – zwłaszcza jeśli jest ona wynikiem zawilgocenia ścian. Często wymaga to przeprowadzenia gruntownych prac remontowych.
 
3. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

To recepta nie tylko na smog, ale też czynniki uczulające, jak kurz, roztocza, a nawet sierść naszego pupila. Oczyszczacz zasysa powietrze w pomieszczeniu i przepuszcza je przez szereg filtrów, wychwytując cząstki zanieczyszczeń, a następnie wydmuchuje odfiltrowane powietrze. Kilka poziomów filtrowania zatrzymuje do 99,9% zanieczyszczeń powietrza w tym: alergeny, pyłki, kurz, lotne związki organiczne, pyły zawieszone oraz nieprzyjemne zapachy (zobacz: Oczyszczacz powietrza ROWENTA PU4020).  Dobry oczyszczacz możemy kupić już za ok. 1000 zł. W zamian dostajemy zdrowe, świeże, rześkie powietrze i minimalizujemy ryzyko alergii. 
 
4. Wymień odkurzacz i okap

Używaj nowoczesnych odkurzaczy z filtrami HEPA, które zatrzymują maksymalnie dużą ilość zanieczyszczeń, włącznie z cząsteczkami dymu papierosowego (zobacz: Filtr HEPA ZELMER 601201.0105). Dobrze sprawdzą się też odkurzacze, wykorzystujące do czyszczenia parę wodną (zobacz: Odkurzacz ZELMER VC1260 Puris). Oba modele polecane są alergikom. Zadbaj też o dobry okap kuchenny, który usunie z Twojej kuchni opary, zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, powstałe w trakcie gotowania (zobacz: Okap GORENJE DKF600MH
 
5. Zrób przeciąg!

Szczelne drzwi i okna to oczywiście duża zaleta, jednak wiąże się zwykle z kiepską wentylacją powietrza. Zadbaj więc, by system wentylacyjny był sprawny i pamiętaj o regularnym kontrolowaniu go. Często otwieraj okna – również zimą! Pamiętaj, że w miesiącach zimowych najlepsze jest tzw. wietrzenie uderzeniowe, czyli szerokie otwieranie okna na ok. 5 minut co godzinę – dzięki temu skutecznie przewietrzysz dom, nie doprowadzając do dużych strat ciepła.

Najszybciej przewietrzysz mieszkanie wywołując w nim przeciąg. Otwierając co najmniej dwa okna w krótkim czasie odprowadzisz z pomieszczenia maksymalną ilość wilgoci.