X

Zapisz się do naszego newslettera, a pierwszy skorzystasz z wyjątkowych ofert

[ -> Zapisz sie

Ostatnia szansa na kupno odkurzacza o dużej mocy.

2017-10-01


To ostatnia chwila na zakup odkurzacza o mocy wyższej niż 900 W – 1 września na terenie Unii Europejskiej weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi w krajach Wspólnoty wstrzymana została produkcja mocniejszych modeli. Jednak jeszcze przez kilka tygodni będzie można je legalnie kupić.

Chociaż nowy sprzęt rzeczywiście będzie mógł mieć maksymalnie 900 W mocy, to modele wyprodukowane przed 1 września nie zostaną wycofane z rynku. Pozostaną w sprzedaży do wyczerpania zapasów, zatem jeśli zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza o dużej mocy, to obecnie jest na to najlepszy czas. Po pierwsze, to naprawdę ostatni moment, żeby w ogóle dostać je w sklepach. Po drugie, wybór już nigdy nie będzie tak duży – na półkach wciąż można znaleźć modele o mocy nawet powyżej 1400 W. Po trzecie wreszcie, sprzedawcy będą przed końcem roku czyścić magazyny, dlatego możesz spodziewać się atrakcyjnych cen i promocji.

Odkurzacz o dużej mocy – dla kogo?

Najprościej mówiąc, sprzęt o dużej mocy pozwala odkurzyć materiały i powierzchnie, którym nie dadzą rady słabsze odkurzacze. Dywany, trudnodostępne miejsca czy gubiący futro zwierzaków w domu to bezdyskusyjne argumenty za tym, by zdecydować się na sprzęt z mocniejszym silnikiem. 

Z drugiej strony, większa moc odkurzacza może oznaczać wyższą głośność urządzenia. Nie jest to co prawda sztywna reguła – na rynku można znaleźć odkurzacze o dużej mocy generujące „zwykły” poziom hałasu (około 70 dB), a także modele z regulacją mocy. Jest to jednak aspekt, który warto wziąć pod uwagę sprawdzając parametry przy dokonywaniu wyboru sprzętu.

 

Odkurzacz o mocy silnika ponad 900 W – jaki wybrać?

Odkurzacze o dużej mocy znajdziemy tak wśród klasycznych odkurzaczy jak i urządzeń piorących. 

Odkurzacze piorące wyczyszczą dom i wypiorą wykładziny, dywany oraz tapicerki. Mogą być używane na sucho i na mokro; ze względu na tę drugą właściwość polecane są dla alergików. Modele piorące mają dwa oddzielne pojemniki na wodę: do pierwszego wlewa się wodę z detergentem, do drugiego trafia brudna woda. Odkurzacze piorące wytwarzają z wody i detergentu delikatną pianę, którą rozpyla się na czyszczoną powierzchnię, a następnie zasysa specjalną końcówką. Należy pamiętać, aby po każdym sprzątaniu umyć odkurzacz oraz wysuszyć części mające styczność z wodą – rury i pojemniki. Wygodnym dodatkiem są wskaźniki zapełnienia worka, dodatkowe szczotki i schowek na nie oraz możliwość regulacji mocy, w które wyposażone są poniższe modele:

1. ZELMER Aquawelt Plus ZVC762 ZK

2. ZELMER Aquawelt Plus ZVC762 SP

3. AMICA VK 5031 MARIN

Odkurzacze klasyczne o dużej mocy doskonale poradzą sobie z każdą powierzchnią. Są tańsze i mniejsze od odkurzaczy piorących, a dzięki szerokiemu wyborowi funkcji i dodatków każdy znajdzie model dla siebie. To idealny wybór jeśli nie jest Ci potrzebna funkcja prania dywanów i tapicerek.

W zależności od potrzeb, możesz wybrać odkurzacz workowy lub bezworkowy (cyklonowy).

Odkurzacze workowe są wygodne i szybkie w użyciu – napełniony worek wystarczy wyrzucić; urządzenia nie trzeba myć po każdym sprzątaniu. W przypadku alergików wskazane jest stosowanie worków i filtrów odpowiedniej jakości, które zatrzymają w odkurzaczu większość alergenów (HEPA 13 i 14 zamkną w środku niemal 100%). Worki warto wymieniać regularnie, ponieważ przepełnione zmniejszają siłę ssania, a przez to również jakość sprzątania.

Z uwagi na brak konieczności regularnego zakupu worków, w dłuższej perspektywie bardziej ekonomiczne mogą się okazać odkurzacze bezworkowe. W ich przypadku sprzątany kurz trafia prosto do specjalnego pojemnika, co jest korzystne nie tylko z uwagi na niższe koszty eksploatacji, ale i stałą moc ssania niezależnie od poziomu zapełnienia pojemnika. Pojemnik należy jednak opróżniać i myć po każdym użyciu. Należy to robić delikatnie, aby przy okazji nie wzniecić zebranego kurzu, dlatego dużym ułatwieniem jest pojemnik z zamknięciem, który można otworzyć dopiero nad koszem na śmieci. Warto przy tym zwrócić uwagę na odkurzacze z filtrem wodnym. Są one wyposażone w pojemnik na wodę, do którego wpada zebrany kurz i brud. Po zakończeniu sprzątania wystarczy wylać brudną wodę i umyć pojemnik.

 

Zobacz polecane klasyczne odkurzacze o dużej mocy: 

1.  AMICA VIENTO VI 2021 1190122

2. AMICA VM 1051 Breva Eco 1190185

3. ELECTROLUX EEQ10

Zobacz również:

Jaki odkurzacz wybrać?

Kultowy odkurzacz Jupiter ZVC425SP. Czy zasłużył na laury?

Porządek musi być: recenzja odkurzacza BOSCH BGL 2A100