X

Zapisz się do naszego newslettera, a pierwszy skorzystasz z wyjątkowych ofert

[ -> Zapisz sie

Wybieramy najlepszy telewizor do grania na konsoli.

2018-01-15


Jeśli myślisz, że grać można na każdym telewizorze, to znaczy, że nie miałeś jeszcze naprawdę dobrego sprzętu. Różnice pomiędzy modelami mogą być znaczące, dlatego warto je znać. Dziś zwracamy uwagę na 4 ważne parametry i wybieramy najlepszy telewizor do
grania na konsoli!

Zupełnie inny telewizor powinniśmy wybrać do grania, inny do oglądania meczów piłki nożnej, a jeszcze inny do oglądania filmów. Nic więc dziwnego, że większość z nas gubi się w parametrach dzisiejszych telewizorów i oznaczeniach użytych technologii. Okazuje się jednak, że wybór telewizora do grania na konsoli nie jest wcale trudny. Wystarczy zwrócić uwagę na 4 najważniejsze parametry. 

 

Input lag, czyli opóźnienie

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś graczem multiplayerowym lub często grasz w dynamiczne gry (np. FPS-y lub wyścigi), czy preferujesz raczej gry niewymagające bezwzględnej precyzji? Do grania online, a także szybkich i precyzyjnych gier koniecznie wybierz telewizor o niskim Input Lagu (to opóźnienie czasowe między sygnałem, a wyświetlanym obrazem, generowane od momentu naciśnięcia przez nas przycisku na padzie/myszce do momentu wyświetlenia danej akcji na ekranie). Niewielkie, mikrosekundowe opóźnienia są niezauważalne, jednak Input Lag wynoszący ponad 50 ms poważnie utrudnia granie w niemal wszystkie gry (zwłaszcza online). Doskonały wynik dla telewizora to ten oscylujący w okolicach 20 ms. Niestety producenci bardzo rzadko informują o tym parametrze, więc trudno będzie znaleźć go w specyfikacji albo na stronie www producenta. Szukaj go w recenzjach publikowanych na dobrych blogach technologicznych. 

Wielkość
To kwestia indywidualnych preferencji i… zasobności portfela.  Nie bez znaczenia są też nasze warunki mieszkalne. Pamiętajmy jednak, że nawet mamy niewielki pokój, warto zdecydować się na duży telewizor. Absolutne minimum do grania na konsoli to 40 cali, jednak 50-55 cali sprawdzi się wręcz rewelacyjnie. Duży rozmiar ekranu sprawia, że nawet z daleka możemy komfortowo grać i widzieć wyraźnie wszystkie detale. Na większym telewizorze lepiej wczujemy się w grę, sygnał będzie szybciej przetwarzany, a Input Lag niższy. Jeśli ogranicza nas niski budżet często lepiej kupić większy telewizor FullHD zamiast mniejszego 4k. W takich przypadkach polecamy np. Telewizor LG FHD 43LJ500V 

HDR, czyli kolory

Kolory pełnią w grach kluczową rolę, dlatego koniecznie zwróć na nie uwagę. Ważne będzie tu wsparcie dla HDR (to szeroki zakres tonalny, dzięki któremu obraz jest bardziej realistyczny). HDR zapewnia dużą różnicę w odbiorze ciemnych i jasnych tonów i precyzyjne zestopniowanie wszystkich pośrednich barw, sprawiając, że sceny batalistyczne, eksplozje i wystrzały wyglądają bardzo realistycznie. Jeśli zależy Ci na doskonałym kontraście i czerni, warto postawić na telewizory OLED lub QLED. Niestety oba modele to koszt od pięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych.


Rozdzielczość 4K

Jeśli wybieramy telewizor do grania o przekątnej powyżej 50 cali, zdecydowanie powinien on posiadać rozdzielczość 4K. Głównie dlatego, że coraz więcej kart graficznych dobrze radzi sobie z grami w tej rozdzielczości, po drugie zarówno PlayStation 4 Pro, jak i Xbox One S upscalują obraz do 4K.

Należy pamiętać, że żadna technologia nie jest doskonała i sztuka wyboru telewizora do grania zawsze będzie sztuką kompromisu. Niemniej jednak duży ekran w połączeniu z takimi rozwiązaniami jak rozdzielczość 4K, HDR i niski Input Lag zapewnią Ci bez wątpienia fantastyczną jakość oglądanego obrazu. Poniżej nasze propozycje telewizorów, które świetnie nadają się do grania na konsoli:

Czytaj też:

Telewizor LG Ultra HD 49UF640V telewizorem przyszłości?

Jaki telewizor wybrać? Nowe technologie w TV

Jak prawidłowo rozstawić w mieszkaniu kino domowe?

Czy joypad ma wpływ na jakość gry?